Po dlhom období hospodárskej a finančnej krízy, sa zdá, že Taliansko konečne dosiahlo bod obratu. Taliansko má zaslúženú povesť krajiny príležitostí pre zahraničných investorov, no taktiež aj povesť krajiny zložitých byrokratických požiadaviek. Aj preto sme pre vás pripravili tento prehľadný súhrn informácií, aby sme vašej novej talianskej spoločnosti zaručili skvelý štart. Zistite viac o tom, ako založiť spoločnosť v Taliansku.
Aké sú hlavné typy spoločností v Taliansku a na aký investičný sektor sa zamerať?
Dve najpopulárnejšie formy talianskych spoločností sú:
- Akciová spoločnosť (S.P.A.)
- Spoločnosť s ručením obmedzeným (S.r.l.)
Ďalšie podnikové štruktúry, menej bežné, ale rovnako platné, sú:
- Pobočka alebo zastúpenie
- Partnerské firmy (S.n.c. alebo S.a.s.)
Momentálne, medzi strategicky najvýznamnejšie sektory, patria:
- produkčný sektor, ktorý už aj pri malých množstvách umožňuje používanie značky „Made in Italy“, čo je označenie, ktoré v mnohých odvetviach vytvára okamžite vyššiu pridanú hodnotu.
- sektor nehnuteľností, ktorý bol krízou asi najviac poznačený, a kde sa momentálne očakáva najvyšší rast.
- e-commerce sa taktiež stabilizuje na trhu. Podľa prieskumu NetRetail spoločnosti NetComm za rok 2022 sa nárast rovná 9,6 miliónom, v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Produkty majú hodnotu 40 miliárd (+10 % v porovnaní s rokom 2021), zatiaľ čo služby registrujú +28 % v porovnaní s rokom 2021 (rovnajúce sa 11,9 miliardy). Markantný podiel tvoria nákupy digitálnymi platobnými systémami pri objednávkach (takmer 90 %). Medzitým sa používanie hotovosti alebo bankových prevodov znižuje, a to ako online, tak aj vo fyzických obchodoch.
- Fenoménom súčasnosti je Live streaming Commerce alebo Livestream shopping čo je nakupovanie počas živého vysielania, ktoré využívajú značky na propagáciu a predaj produktov často v spolupráci s influencermi. Cieľom je poskytnúť spotrebiteľom pohlcujúci a interaktívny zážitok, ktorý im umožní klásť otázky a kupovať produkty počas živého vysielania: jeden Talian z dvoch už pozná Livestream shopping a jeden z desiatich už nakupoval cez tento kanál. Ďalej v kategórii nákupov produktov (+10 % oproti roku 2021) predstavuje najdynamickejší sektor Food&Grocery (+17 %). Trh so službami (+28 % v porovnaní s rokom 2019) je stále ďaleko od hodnoty dosiahnutej v roku 2019. Cestovný ruch a doprava (+33 %) však vykazujú výrazný pokrok.
Pozrime sa bližšie na preferované typy spoločností:
Aké sú hlavné charakteristiky akciovej spoločnosti (S.P.A.)?
- Je to štandardná štruktúra pre veľké spoločnosti;
- Minimálne základné imanie 50 000 €=, z čoho je splatených najmenej 25 %;
- Existujú prísne pravidlá „riadenia“;
- Minimálny počet akcionárov je jeden (v tomto prípade musí byť základné imanie úplne splatené);
- Typ spoločnosti povinne ustanovuje Rada štatutárnych audítorov, ktorá je dozorným a kontrolným orgánom.
Aké sú hlavné charakteristiky spoločnosti s ručením obmedzeným (S.r.l.)?
- Typická štruktúra malých a stredných podnikov;
- Minimálne základné imanie je 10 000 €=, z čoho je splatených najmenej 25 %;
- Minimálny počet akcionárov je jeden (v tomto prípade musí byť základné imanie úplne splatené);
- Existujú flexibilné pravidlá riadenia;
- Typ spoločnosti nevyhnutne nezabezpečuje predstavenstvo štatutárnych audítorov, pokiaľ spoločne neprekračujú dôležité úrovne obratu, činnosti a zamestnanosti.
Aké sú náklady na spoločnosť?
Daňových výdavkov na spoločnosť v Taliansku je relatívne dosť a sú pomerne vysoké, aj keď existujú úľavy na niektoré činnosti. Bežná daň – IRES rovnajúca sa 27,5 % z príjmu, po ktorej nasleduje IRAP, ktorá sa môže v jednotlivých regiónoch meniť (vo všeobecnosti 3,9 %), a vypočítava sa na vyššom zdaniteľnom základe (vrátane osobných nákladov, úrokových nákladov). Reinvestovaný zisk má taktiež výhody.
Aký je regulačný rámec pre tých, ktorý si chcú otvoriť podnikanie v Taliansku?
V súlade so štandardnou praxou EÚ, sa od spoločností vyžaduje registrácia a predloženie ročnej účtovnej závierky regulačným orgánom. Audit ročnej účtovnej závierky je pre veľké spoločnosti povinný. Neexistujú žiadne špecifické kontroly zahraničných investícií. Pracovný týždeň má maximálne 40 hodín a spoločnosti musia poskytnúť približne päť týždňov ročnej dovolenky pre všetkých pracovníkov.
Je komplikované otvoriť si podnikanie v Taliansku?
Taliansko má zaslúženú povesť byrokratickej neefektívnosti a hoci sa táto situácia zlepšila, odborné poradenstvo zostáva absolútne nevyhnutné, keď chcete investovať v Taliansku a založiť si spoločnosť. Aj preto nás neváhajte kontaktovať pre akékoľvek ďalšie informácie.